Святе Богоявлення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа

проповідь о.др. Романа ВасиліваСло

Слова Івана Хрестителя стрепенули всіх, очікуючих прихід Месії в Ізраїлі. До слів Івана прислуховуються. Що ж це за слова? Ось слово Івана Хрестителя над Йорданом, що було подібне до вивеження вулкана:«Між вами стоїть, що Його ви не знаєте»(Ів. 1, 26).

Про кого це так дивно говорить Іван?

 

Іван продовжує: «Він Той, Хто за мною йде, Хто до мене був, Кому розв’язати ремінця від узуття Його я негідний» (Ів. 1, 27). Показавши велич і привабливість Месії, Іван відкриває внутрішній зміст післанництва Ісуса: «Я хрещу вас водою на покаяння, але Той, Хто йде по мені, потужніший від мене: я недостойний понести взуття Йому! Він хреститиме вас Святим Духом й огнем» (Mт. 3, 11).

Перелякані присутні, почувши звістку про грядучий вогонь та прихід Святого Духа, були в очікуванні об’явлення.

 

На протязі двох століть в Ізраїлі уже не було пророка. На протязі двох століть небо було закрите. Бог зачинив небеса. Бог перестав давати Свій голос до людини. Бог перестав промовляти навіть через пророків. Ситуація була невідрадна. Почувши слова Івана, всі його сучасники очікують сповнення цих слів. Очікують Того, Хто прийде хрестити Духом Святим і вогнем.

 

Коли прийшов Ісус на Йордан хреститися від Івана, то Іван противився: «Перешкоджав він Йому й говорив: Я повинен хреститись від Тебе, і чи Тобі йти до мене? А Ісус відповів і сказав йому: Допусти це тепер, бо так годиться нам виповнити усю правду. Тоді допустив він Його» (Mт. 3, 14–15).

Подія Хрещення Ісуса Христа на Йордані, в порівнянні зі всіма іншими подіями у житті Ісуса, найбільше задокументована. Вона володіє всіма доводами її автентичності.

 

Коли Іван хрестив Ісуса, тоді відкрилося небо і пролунав голос Отця Небесного: «Це Син Мій Улюблений, що Його Я вподобав!» (Mт. 3, 17). Тоді: «охрестившись Ісус, зараз вийшов із води. І ось небо розкрилось, і побачив Іван Духа Божого, що спускався, як голуб, і сходив на Нього» (Mт. 3, 16).

Той Самий Дух Божий, Який на початку творення світу ширяв над водами і животворив їх, надавав живлючої сили усьому першому матеріальному творінню, яке перебувало у воді. Дух Божий давав життя світові і впорядковував хаос, оновлював мертву природу  і надавав їй життєдайності.

 

Всі елементи і ознаки цього хаосу ми бачимо вдруге під час потопу. Патріарх Ной і його родина перебувають у темряві вод, у смерті водної стихії. Тоді голубка приносить йому у дзьобі оливкову вітку, сповіщаючи про закінчення влади водної стихії смерті. Ця голубка дає йому знак початку нового життя і початку нової ери.

 

В сьогоднішній події Богоявлення ми знову бачимо цю голубку, яка ширяє уже над Ісусом, щоби показати початок нового життя людства.

 

Голос Отця лунає над Йорданом. Він показує відносини між Сином і Отцем: «Ти Син Мій Улюблений, що Я вподобав Його!» (Мк. 1, 11). Ісус є Той Син, про Якого пророкував пророк Ісая і Який являється Слугою Ягве. Чому? А тому, що Він прийшов виконати волю Небесного Отця, Він прийшов у наш матеріальний світ і упокорився до тієї межі, що став Людиною, став Слугою, щоби рятувати людину, якою заволодів сатана. Ісус зійшов навіть до аду, щоби знищити нашого ворога.

 

Ось чому відносини між Отцем і Сином – це відносини любові. Це було підтверджено Отцем, Який проголошує: «Ти Син Мій Улюблений, що Я вподобав Його!» (Мк. 1, 11). А чому? А тому, що Ісус іде виконати волю Отця: спасіння людського роду: «Ось іду, щоб волю Твою чинити, Боже» (Євр. 10, 9).

Подія Хрещення Ісуса Христа на Йордані – це виявлення автентичності Ісуса Христа, тому що хрест Ісуса розпочинається сьогодні, з події Хрещення, а закінчиться на Голготі. Там, на Голготі, ми почуємо новий голос, голос сотника, який підтверджує це синівство Ісуса Христа. Після смерті Ісуса, коли у Храмі роздерлася завіса, сонце затемнилося і не дало свого світла, земля здригнулася і захиталася, а мертві праведні воскресли і пішли у Святе Місто Єрусалим, тоді сотник Лонгін вигукне із глибини свого серця: «Чоловік Цей був справді Син Божий!» (Mк. 15, 39). На Голготі це свідчення буде лунати вже з уст людини.

 

Сьогодні ми чуємо це свідчення не від людини, не від «тіла і крові», але з неба лине це свідоцтво. Сам Отець Небесний голосить про Сина: «Ти Син Мій Улюблений, що Я вподобав Його!» (Мк. 1, 11).

Сьогодні, у події Хрещення на Йордані, Син Божий розпочинає Свою місійну діяльність і діяльність Месії.

 

Перед тим, як піти у пустелю і бути спокушуваним сатаною, який намагатиметься відмовити Ісуса від цієї дороги Страждучого Месії, а пропонуватиме йти Йому дорогою влади, багатства, насильства, Ісус зробить вибір. Сатана докладе всіх зусиль, аби звабити Його і перемінити цей вибір Христа. Але Ісус піде в пустиню, щоби здолати противника людського роду постом і молитвою.

 

Подія Хрещення Ісуса на Йордані започатковує наше хрещення. Ісус освячує води Йордану для того, щоби ми, ступивши в них і омившись ними, стали Божими дітьми. У нашому хрещенні лунає той самий голос Небесного Отця: «Ти син Мій улюблений, ти моя улюблена донька!» Христос, від часу нашого хрещення стає нашим Братом. Святість ми отримуємо від Святого Духа. Таким чином у святій Тайні Хрещення ми отримуємо синівство Отця по благодаті, братерство Христа і святість Духа Святого.

 

Ісус сьогодні приходить, щоби розпочати наше спасіння і дати нам середники очищення і святості та щоби нашу стару, гріхом опановану природу реставрувати, оновити і дати їй нове життя.

 

Подія Хрещення Господа і Спасителя нашого Ісуса Христа є початком відкуплення людського роду. Тридцять років від народження до події Хрещення – це період, коли Ісус перебував у таємній невідомості. Сьогодні Він виходить на Йордан, щоби розпочати привселюдну діяльність і щоби всі побачили, що Небесний Отець говорить до світу, що небо уже відкрито, що Бог починає говорити до нас через Свого Сина. Ісус дасть нам Свою Добру Новину – Євангелію, яка повинна сформувати стиль нашого життя з Богом і у Бозі.

 

Хрещення зобов’язує нас до життя внутрішньої любові, до стремління бути гідним Ісусового братерства. Чи ми згідні сьогодні зректися приємнощів світу, його влади і принад, які пропонував Христові і постійно пропонує нам сатана?

 

Чи здатні ми сьогодні розпочати життя у Бозі, життя самозречення? Чи ми здатні заперечити себе, для того, щоби отримати нагороду у Царстві Небесному? Наше хрещення кличе нас до цього.

Сьогодні голос Отця лунає до кожного із нас: «Ти син Мій улюблений, ти донька Моя улюблена».

Івана Хрестителя стрепенули всіх, очікуючих прихід Месії в Ізраїлі. До слів Івана прислуховуються. Що ж це за слова? Ось слово Івана Хрестителя над Йорданом, що було подібне до вивеження вулкана:«Між вами стоїть, що Його ви не знаєте»(Ів. 1, 26).Создан 18 янв 2017Copyright © 2016 - 2018